Eksperci zalecają planowanie finansowe oparte na celach, a dywersyfikacja z pewnością w tym pomaga. Dywersyfikacja oznacza inwestowanie w kilka funduszy tego samego lub różnego rodzaju. Można rozważyć inwestowanie w fundusze krajowe i dodatkowo fundusze z ekspozycją na rynki zagraniczne, w celu uzyskania dywersyfikacji geograficznej.
Istotną częścią dywersyfikacji jest to, że możesz obniżyć poziom ryzyka w porównaniu do sytuacji, gdy wszystkie środki ulokujesz w jednym funduszu. Na przykład, gdy fundusze dłużne nie osiągają stóp zwrotu przewyższających inflację możesz inwestować część środków w fundusze akcji i osiągnąć zadowalający wynik z inwestycji.
Należy wybierać fundusze zgodnie ze swoimi potrzebami biorąc pod uwagę horyzont czasowy i cel inwestycyjny. W przypadku inwestora lokującego środki w kilku funduszach długookresowo należy brać pod uwagę dostosowanie inwestycji do konkretnych długookresowych celów, na jakie zainwestowane środki mają być przeznaczone (np. edukacja dzieci lub zabezpieczenie emerytalne). W zasadzie dwa fundusze dłużne pomogą w załatwieniu Twoich celów krótkoterminowych.
Zawsze pamiętaj, że należy monitorować wyniki inwestycyjne, co może być trudne, jeśli zainwestujesz w zbyt wiele funduszy.